Gavin Mortimer („The Spectator”): Nowa trzecia droga Emmanuela Macrona

Email Drukuj PDF

Gavin Mortimer na łamach „The Spectator”, w artykule Emmanuel Macron’s new third way, stwierdza, iż wybór Édouarda Philippe na nowego premiera Francji jest doskonałym posunięciem prezydenta. Jak uważa autor, ten 46-letni polityk uosabia niejednoznaczność Emmanuela Macrona, będąc związanym zarówno z centroprawicą, jak i centrolewicą.

W obliczu przyszłych wyborów Macron stara się przebudować swoją partię (LRM), a mianowanie Édouarda Philippe jest jasnym sygnałem, że będzie on starał się trzymać pozycji centrowych. Ma to w opinii autora przyciągnąć polityków z obu stron politycznej sceny i pozwolić na uzyskanie większości w parlamencie.

Mortimer w swoim artykule nowego szefa rządu opisuje jako klona prezydenta. Obaj ukończyli ENA, szkołę technokratów. Traktowani są przez autora jako politycy proeuropejscy, darzący szczególnym uczuciem Niemcy. Obaj również, jak uważa autor artykułu, uważają siebie za przedstawicieli nowej jakości w Francuskiej polityce.

Mortimer przytacza słowa kandydata na premiera, który broniąc swojej decyzji o przyłączeniu się do Macrona, stwierdzał, iż w polityce francuskiej jest za dużo gniewu i jest to właściwy moment, by spróbować czegoś, czego nigdy wcześniej nie próbowano. Dlatego Macron, jak scharakteryzował jego taktykę publicysta „Spectatora”, będzie starał się przekonywać „ludzi rozsądnych” do głosowania na jego program, czyli tych, którzy są poza skrajnościami z pierwszej tury wyborów prezydenckich. Może mu to zapewnić sukces, lecz jak pisze Mortimer, prawdziwą siłę Macron będzie musiał pokazać, gdy ulice zapełnią się ludźmi nierozsądnymi.

Opracował: Adrian Matuła

 

Źródło: https://blogs.spectator.co.uk/2017/05/emmanuel-macrons-new-third-way/