Irwin Stezler (Hudson Institute): Obama nie ma racji - Brexit byłby korzystny dla USA

Email Drukuj PDF

Irwin Stezler, członek Hudson Institute i felietonista,  w artykule Obama’s wrong. Americans should back Brexit and so should you zwraca uwagę, że zarozumiali Amerykanie, których on także reprezentuje, często udzielają rad odnośnie polityki zagranicznej zarówno kochanym przez siebie Brytyjczykom, jak i Europie, z której chcą oni utworzyć drugie Stany Zjednoczone. Ostatnio ten zwyczaj był kultywowany przez, krytycznie ocenionego przez Stelzera, prezydenta Obamę, który poinformował Camerona i jego rząd, że chce widzieć „silne Zjednoczone Królestwo w silnej Unii Europejskiej”.

Zdaniem eksperta, to zalecenie należy odczytać jako wyraz poglądu Obamy, jakoby Wielka Brytania nie mogła być silna, nie należąc do Unii. Zauważa jednak,  że Brexit jest popierany przez wielu Amerykanów, ponieważ leży w interesach USA. Stelzer stwierdza, że Unia Europejska umniejsza wartość Wielkiej Brytanii jako amerykańskiego sojusznika i zwraca uwagę, że Brexit pozwoli Zjednoczonemu Królestwu na bliższą współpracę z Waszyngtonem.

Zdaniem eksperta, dobrą płaszczyzną anglosaskiej współpracy może być zbliżone podejście do spraw ekonomicznych. Waszyngton bowiem, tak jak  Londyn, sprzeciwia się interwencjonizmowi i ratowaniu banków oraz preferuje bardziej poglądy Smitha niż Pikietty’ego, nie postrzegając systemu podatkowego wymierzonego w najbogatszych jako sposobu radzenia sobie z nierównościami.

Stelzer ponadto uważa, że amerykańska zdolność do pozostania motorem rozwoju gospodarczego może się wzmocnić, jeśli Stany współpracować będą z krajami niechętnymi unijnej stagnacji, do których to państw zalicza się z pewnością Wielka Brytania, potrzebna jako partner handlowy, głos wolnych rynków świata i jako nieskrępowany partner na czas wojny. Pomimo pewnego osłabienia militarnej obecnego rządu amerykańskiego, USA nadal utrzymają znaczny odsetek sił obronnych NATO.

W podsumowaniu ekspert jeszcze raz wydaje opinię, że uwolniona spod pęt unijnej biurokracji Wielka Brytania może przyczynić się do zwiększenia elastyczności działania Stanów, ponadto uświadamia brytyjskiemu czytelnikowi wspólnotę interesów mocarstw anglosaskich oraz zaleca mu,  aby pamiętał o tym, gdy będzie brał udział w czerwcowym referendum.

Opracował Tomasz Zając

Źródło: http://www.spectator.co.uk/2016/03/obamas-wrong-americans-should-back-brexit-and-so-should-you