Gerard O’Dwyer (defensenews.com): Szwecja zmienia strategię militarną

Email Drukuj PDF

Gerard O’Dwyer, redaktor portalu defensenews.com, w artykule pt. Sweden Adopts Tougher Military Strategy Doctrine opisuje zmianę doktryny wojennej Szwecji, związaną z tym, że od czasu zakończenia Zimnej Wojny sytuacja geopolityczna tego kraju uległa wyraźnemu przeobrażeniu.

Nowa strategia militarna ma być odpowiedzią na coraz agresywniejszą politykę Rosji w naszym regionie. Jej głównym celem jest umożliwienie prowadzenia bardziej agresywnych działań bojowych przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki niej Szwecja będzie mogła funkcjonować samodzielnie lub we współpracy z Unią Europejską czy NATO.

Dyskusja nad kurczącym się szwedzkim potencjałem militarnym, zauważa dziennikarz, zaczęła się jeszcze w roku 2013, kiedy to gen. Sverker Göranson potwierdził obserwacje ekspertów, że Szwecja nie będzie w stanie bronić jednego miejsca dłużej niż tydzień. Powodem są oczywiście cięcia budżetowe ostatnich lat, które pozbawiły szwedzką armię podstawowych zdolności operacyjnych. W efekcie rząd zobowiązał się do zwiększenia finansowania, pomagającego modernizować armię oraz na nowo ustanowić bazę na Gotlandii – strategicznej wyspie położonej na Morzu Bałtyckim. Jak zauważa O’Dwyer, szwedzka armia od roku 1985 straciła ponad 50 procent swoich jednostek operacyjnych armii bojowych, 75 procent oddziałów obronnych, ponad 60 procent swoich samolotów i około 30 procent sił morskich.

Członkowie rządu oraz wojskowi utrzymują, że pomimo nieprzewidywalności Kremla, Rosja nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia, tym niemniej należy być gotowym na taką możliwość w dalszej przyszłości. Z kolei partia liberalno-konserwatywna Moderata liczy na to, że uda się zwiększyć wydatki na wojsko w ramach współpracy w sojuszu północnoatlantyckim oraz poszerzyć działania w formacie Nordic Defence Cooperation (NORDEFCO), np. wobec cyberterroryzmu.

Źródło: http://www.defensenews.com/story/defense/international/europe/2016/03/17/sweden-defense-military-strategy-doctrine/81908664/