Irwin Stelzer (Spectator): Obama nie ma racji - Brexit jest korzystny dla USA

Email Drukuj PDF

Irwin Stelzer w artykule pt. Don’t listen to Obama – real Americans want Brexit opublikowanym na łamach portalu spectator.co.uk krytykuje  amerykański establishment za wtrącanie się do dyskusji na temat Brexitu, która obecnie toczy się w Wielkiej Brytanii. Jednym z ostatnich przykładów są oczywiście słowa prezydenta Baracka Obamy sugerujące, że chce widzieć „silną Wielką Brytanię w silnej Unii Europejskiej”. Autor artykułu stawia zaś tezę, że wyjście z UE opłaci się nie tylko Brytyjczykom, lecz także Amerykanom.

Stelzer przypomina, że w trakcie II wojny światowej to Zjednoczone Królestwo było najważniejszym sojusznikiem USA, ponieważ nie było zobligowane do dyskutowania swoich poczynań z partnerami. Włochy sprzymierzyły się z Hitlerem, Francja bardzo szybko złożyła broń, zaś  francistowska Hiszpania trzymała się z dala od działań militarnych. Tylko Wielka Brytania pozwoliła Amerykanom przygotować się militarnie i gospodarczo do wojny. Kilkadziesiąt lat później, przystąpiła ona do koalicji państw przeciw terroryzmowi, zwołanej przez prezydenta George’a W. Busha i lojalnie trwała w niej do momentu decyzji premiera Gordona Browna o odwołaniu kontyngentu z rejonu Basry.

Autor wskazuje też, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE sprawi, że stanie się ona bardziej wiarygodnym sojusznikiem, ponieważ uwolni się spod wpływu antyamerykańskiej polityki Komisji Europejskiej. Amerykanów i Brytyjczyków łączy, jego zdaniem, przeświadczenie, że karanie bogatych nie jest sposobem na walkę z nierównościami oraz że rynki mądrzej niż eurokraci inwestują kapitał. Wreszcie, struktura unijna bez poważnych zmian będzie w dalszym ciągu generować kryzysy, co mogłoby źle wpływać także na status Wielkiej Brytanii.

W podsumowaniu Stelzer zarysowuje wspólne pole interesów amerykańsko-brytyjskich. Znajdują się w nim m.in. handel, afirmacja wolnego rynku oraz polityka bezpieczeństwa.

 

Źródło: http://blogs.spectator.co.uk/2016/03/dont-listen-to-obama-real-americans-want-brexit/