Paul McLeary („Foreign Policy”): Rosja i USA na syryjskiej szachownicy

Email Drukuj PDF

Paul McLeary, redaktor „Foreign Policy”, w swoim artykule pt. Russia insults U.S. War Stategy With Weird Cat Metaphor zauważa, że we wtorek rosyjski oficjel wyśmiał amerykańską kampanię przeciw Państwu Islamskiemu, określając ją jako niemającą konkretów. Z kolei dzień wcześniej amerykański wojskowy szyderczo zakpił z rosyjskich bombardowań, określając je mianem przestarzałych i nieaktualnych.

Zdaniem autora, te wypowiedzi miały przyćmić potencjalnie znaczące pole bitwy w Syrii. Gra w tym przypadku toczy się o dalsze rządzenie Baszara al-Asada, którego Rosja oficjalnie popiera. Ta kwestia powoduje największe tarcia pomiędzy dwoma państwami, odkąd Rosja zaczęła oficjalnie i otwarcie występować przeciw Państwu Islamskiemu.

Obie strony zaczęły się obrzucać wyzwiskami oraz odpowiedzialnością za zaistniały stan sytuacji. Amerykanie bardzo surowo oceniają postępowanie Rosjan w Syrii, natomiast Rosjanie zarzucają Amerykanom brak działań, które pozwoliłyby zażegnać konflikt. Doszło nawet do tego, że Amerykanie zaczęli atakować Rosjan za używanie przestarzałych technologii wojskowych.

Zdaniem McLeary’ego, ostatnimi czasy sytuacja w Syrii bardzo się zmieniła sytuacja. Zamieszanie jest wszechobecne, nie wiadomo, które miejsca są zajęte przez dany obóz walczący. Doprowadza to do tego, że często Rosjanie bombardują cywilów lub pozycje wojsk rządowych.

Niedawno jednak ukazała się informacja mówiąca o ataku Rosjan na pola naftowe Państwa Islamskiego. Przyczyniło się to do wielu strat tej organizacji choćby z tego względu, że część zysków islamiści osiągają handlem surowcami. Może też okazać się, że szerzej do akcji wkroczy także Francja ze względu na stopniowe zacieśnianie stosunków z Moskwą. Ostatnia masakra w Paryżu przyczyniła się do zmiany polityki prezydenta Hollande’a względem uchodźców, czego przejawem jest m.in. wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://foreignpolicy.com/2015/11/18/russia-insults-u-s-war-strategy-with-weird-cat-metaphor/