Markus Feldenkirchen, Matthias Gebauer „Der Spiegel”: Niemcy zmieniają politykę w kwestii uchodźców

Email Drukuj PDF

Markus Feldenkirchen i Matthias Gebauer, dziennikarze „Der Spiegel”, w artykule pt. German Foreign Policy Shifts Focus to Refugees – co ważne, opublikowanym przed zamachami w Paryżu z 13 listopada – stwierdzają, że Niemcy ostatnimi czasy drastycznie zmienili swoją politykę migracyjną. Charakteryzuje się ona wzmożonymi działaniami prewencyjnymi, mającymi chronić Niemcy przed zwiększeniem ilości osób chcących się przedostać przez granice.

Niemcy mocno naciskają na przeforsowanie swojej nowej wizji ze względu na fakt, iż zdają sobie sprawę z tego, że nowi przybysze całkowicie zmienią charakter populacyjny własnego kraju oraz Europy. W związku z tym, niemieccy dyplomaci podjęli zakrojone na szeroką skalę działania dyplomatyczne z państwami, z których odpływa najwięcej osób.

Autorzy zwracają uwagę na fakt, iż obecna strategia prowadzenia polityki nadszarpnęła wizerunek Niemiec w świecie. Wzmaga to tendencje antyimigracyjne oraz antyniemieckie, które mogą obrócić się przeciw całej strukturze Unii Europejskiej. W tym kontekście autorzy podają przykład m.in. Davida Camerona, który coraz silniej stara się akcentować interesy narodowe Brytyjczyków.

Feldenkirchen i Gebauer uzasadniają powstanie doktryny Merkel koniecznością redefinicji własnych interesów narodowych. Jej podstawowym założeniem jest przekonanie o wadliwości misji pokojowych, w których Niemcy brali udział. Udział Niemiec w konfliktach zbrojnych jest wykorzystywany przez terrorystów do umieszczania w grupkach uchodźców bojowników islamskich, którzy mają destabilizować Europę od środka.

Niemieccy konserwatyści starają się jak najszybciej zmienić swój kierunek działania. Rząd podjął już decyzję o przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych przez Bundeswehrę oraz niemiecką policję. Sami autorzy zwracają uwagę na powolne zrywanie z wszechobecnym pacyfizmem na rzecz ratowania własnych granic i jednolitości narodowej. W kontekście wzrostu potencjału wojskowego Niemiec, Berlinowi zależy także na zwiększenie udziałów NATO w obronie Europy przed zalewem imigranckim. Merkel próbuje naciskać na kraje europejskie znajdujące się w Pakcie Północnoatlantyckim do wzmocnienia obrony własnych granic, zwłaszcza tych państw, które leżą na szlaku wędrówki imigrantów.

Podsumowując, autorzy przekonują, że powszechnym odczuciem w niemieckim społeczeństwie jest zdawanie sobie sprawy z sytuacji przełomowej. Zrozumiała jest konieczność przestawienia polityki imigranckiej na inne tory. Argumentowane jest to obroną demokracji przed ludźmi, którzy niekoniecznie chcą utożsamiać się z ideami wolności.

Opracował Mateusz Ambrożek

Źródło: http://www.spiegel.de/international/germany/refugee-crisis-leads-to-new-focus-of-german-foreign-policy-a-1062116.html