Jeffrey Lewis (East-Asia Nonproliferation Center): Co szykuje Putin?

Email Drukuj PDF

Jeffrey Lewis, dyrektor East-Asia Nonproliferation Center, w swoim artykule pt. Putin’s Doomsday Machine stwierdza, że Rosja przygotowuje nowe rodzaje broni, które mogą być używane jako straszaki w sytuacjach konfliktowych. Autor ma tu na myśli najnowszą torpedę jądrową Status-6. Jest ona zdolna zniszczyć wszystko w obrębie obszaru, który pokrywa się z powierzchnią Nowego Jorku. Zdaniem Lewisa, taka polityka przypomina nostalgię za czasami Związku Radzieckiego i zimnej wojny, która dawała Rosjanom poczucie wartości w świecie.

Autor zauważa, że Moskwa już od dłuższego czasu pracuje nad powiększeniem swojego arsenału podwodnego. Kompleks jądrowej broni podwodnej, zdalnie odpalanej w momencie znajdowania się już w akwenie, jest w stanie przebyć 10 000 kilometrów pod wodą przed uderzeniem w cel. Co ciekawe, ów system nie jest wykrywalny dla amerykańskich radarów.

Lewis przewiduje, że Rosjanie mogą użyć broni jądrowej do prewencyjnego skażenia obszarów, na których znajdują się fabryki lub inne miejsca istotne dla przemysłu amerykańskiego. Zniszczenie głównych ośrodków wytwórczych może spowodować brak miejsca, w których mogą być wytwarzane kolejne wojenne technologie, co może mieć katastrofalne skutki dla przyszłego stylu prowadzenia wojny.

Zdaniem autora, Stany Zjednoczone przyjęły zbyt liberalny kurs wobec Rosji. Nie można wchodzić w konszachty z państwem, które nie respektuje podstawowych zasad porządku międzynarodowego. Autor stwierdza, że dyplomacja amerykańska zawiodła. Trzeba na nowo przemyśleć strategię działania, która powinna się opierać na budowie szerszego systemu obronnego, skupiającego się na najważniejszych sojusznikach USA.

Podsumowując, autor stwierdza, że Ameryka powinna powstrzymać Rosję przed używaniem systemu Status-6 oraz przygotować nowy system obrony przeciwjądrowej. Niezbędne do tego osiągnięcia jest wczucie się w sposób myślenia prezydenta Putina oraz odebranie mu jego podstawowej broni w warunkach pokoju – krajów byłego Związku Radzieckiego.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://foreignpolicy.com/2015/11/12/putins-doomsday-machine-nuclear-weapon-us-russia/