Hans Kundnani (The Spectator): Niemiecka dusza w czasach Angeli Merkel

Email Drukuj PDF

Hans Kundnani, autor książki The Paradox of German Power, w artykule pt. Angela Merkel will survive – but will the soul of post-war Germany? stwierdza, że w Niemczech rosną w siłę głosy mówiące o upadku rządów Angeli Merkel. Owe głosy potęgowane są bezradnością kanclerz Niemiec w kwestii kryzysu uchodźców. Ponadto autor zauważa, że ostatnimi czasy krajem wstrząsnęły dwa skandale korupcyjne – w koncernie Volkswagena oraz Niemieckim Związku Piłki Nożnej. Zaistniałą sytuację Kundnani określa jako powojenną mentalność Niemiec.

Autor w skrócie określa, czym owa mentalność ma się charakteryzować. Jej najistotniejszym ogniwem jest przekonanie sporej ilości Niemców o wykroczeniu poza klasycznie rozumianą narodowość. Więzy narodu nie są oparte na wspólnocie etnicznej, lecz obywatelskiej – do bycia obywatelem Niemiec wystarcza posiadanie obywatelstwa niemieckiego. Klasyczny nacjonalizm zdyskredytował się w oczach Niemców po epoce hitleryzmu. W połączeniu z wzrastaniem w świadomości niemieckiej kolejnych pokoleń obywateli tureckiego pochodzenia niemożliwym stało się nawiązanie do dziedzictwa niemieckiego z dziada pradziada.

Ów przejaw transformacji świadomości niemieckiego społeczeństwa był najbardziej widoczny w porzuceniu ojczystej waluty – niemieckiej marki – i zamianie jej na wspólną walutę państw Unii Europejskiej – euro. Zdaniem filozofów, zamiana waluty oraz zjednoczenie Niemiec w duchu poczucia wspólnoty stanowiło zakończenie pewnego rozdziału – odpowiedzialności za zbrodnie nazizmu.

Podsumowując, nowe otwarcie w polityce wewnętrznej Berlina oznacza oderwanie się od tego okresu oraz wynikającą z tego próbę rozliczenia przeszłości. Wzrastające w ostatnim czasie nastroje antyimigranckie zdają się jednak pokazywać, iż transformacja nie przeszła w społeczeństwie w jednolity sposób.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://new.spectator.co.uk/2015/10/angela-merkel-will-survive-but-will-the-soul-of-post-war-germany/