Dalibor Rohac (American Enterprise Institute): Sojusz lewicy z eurosceptykami?

Email Drukuj PDF

Dalibor Rohac, były pracownik kancelarii prezydenta Republiki Czeskiej i analityk American Enterprise Institute, w artykule pt. The left goes Euroskeptic formułuje tezę, że europejska lewica, pod wpływem wydarzeń w Grecji, może stać się eurosceptyczna.

Nie jest to jednak nowe zjawisko. Analityk przypomina choćby wypowiedź Costasa Lapavitsasa, profesora  London School of Oriental and African Studies, który ubolewał nad konserwatywnymi mechanizmami „w sercu UE” i wyraził nadzieję, że lewicy uda się wysłać jasny antykapitalistyczny sygnał łączący „radykalne polityki z postępowym eurosceptycyzmem”. Podobnie krytyczne stanowisko zajęli także np. prof. Paul Krugman na łamach portalu „The New York Times” oraz Owen Jones w „The Guardian”.

Rohac zauważa, że oba nurty – lewicowe oraz tradycyjnie eurosceptyczne – bardzo trudno odróżnić. Głosy wspierające grecką Syrizę pojawiają się w tak różnych środowiskach, jak krąg brytyjskiego „The Telegraph” czy węgierska partia Jobbik. Ekspert nie uważa jednak, by wzrost nastrojów krytycznych wobec rozwoju UE był niebezpieczny. Wręcz przeciwnie – zdrowa krytyka pozwoli na otwarcie dyskusji o reformach.

Problemem pozostają jednak radykalne postulaty, które mogą „wylać dziecko z kąpielą” – zamienić jedne nierealistyczne modele funkcjonowania na drugie. Lapavitsas chce np. zdemontowania i zastąpienia UE przez system zarządzania kursami i kontroli przepływu kapitału. Z drugiej strony, gremia skonsolidowane wokół ruchu politycznego Marine Le Pen, głoszą hasła protekcjonistyczne, nieuznające chociażby swobodnego poruszania się w ramach państw UE, nie wspominając o barierach handlowych i planowaniu przemysłowym.

Na koniec Rohac stwierdza, że ostatnie wydarzenia w Grecji doprowadzą do gwałtownej reakcji względem projektu europejskiego. Jego zdaniem pozostaje mieć nadzieję, że nowe otwarcie nie spowoduje upadku tego projektu pod naporem populistycznych programów.

 

Źródło: http://www.aei.org/publication/the-left-goes-euroskeptic/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=fdpoped