Joseph Stiglitz (Columbia University): Greckie dylematy przed referendum

Email Drukuj PDF

Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, profesor Uniwersytetu Columbia, w artykule How I would vite in the Greek referendum (The Guardian) zastanawia się nad rzeczywistymi interesami, intencjami oraz konsekwencjami trwającego obecnie kryzysu greckiego, popularnie nazywanego „Grexitem”. Zwraca uwagę, że plan pomocy zadłużonemu państwu przyniósł spadek PKB o 25% oraz wysokie bezrobocie – szczególnie wśród młodych, przekraczające 60%. W tej sytuacji zdumienie prof. Stiglitza budzi konsekwencja przywódców słynnej „trojki”, a więc Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w promowaniu kolejnych etapów programu, na który nie chce zgodzić się premier Alexis Tsipras.

Ekspert nie pozostawia złudzeń: pieniądze przekazywane Grecji w ramach realizacji planu, w ogóle nie trafiły do kraju, zostały natychmiast przekazane francuskim i niemieckim wierzycielom. W tym kontekście, pisze prof. Stiglitz, liczy się przede wszystkim stabilne trwanie systemów bankowych tych państw, nie zaś represyjne i negatywne skutki działania w obrębie zadłużonego kraju.

Podkreśla też znamienną krytykę europejskich liderów skierowaną w stronę referendum, które ma odbyć się 5 lipca. Obywatele zadecydują, czy należy prowadzić plan reform zgodnie z wytycznymi „trojki” czy go odrzucić. Jak zauważa: „Ta troska o ludową legitymację jest niezgodna z polityką strefy euro, które nigdy nie było bardzo demokratycznym projektem”. Za tym podaje argument o odrzuceniu przez Szwecję polityki Banku Centralnego w przeszłości – zorientowanej na inflację i brak stabilności finansowej. Prof. Stiglitz nazywa go wręcz „antytezą demokracji”.

W podsumowaniu wraca zaś uwagę, że głosowanie na „tak” może skutkować pogłębianiem kryzysu Grecji, wyczerpanej, która wyprzedała swoje aktywa. Być może jej długi zostaną umorzone, być może Bank Światowy zorganizuje pomoc. Natomiast głosowanie na „nie” może w dłuższej perspektywie wzmocnić grecką demokrację, pozwoli kreować społeczeństwu swoją przyszłość. Choć być może nie będzie tak dostatnia, jak dotychczas.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/business/2015/jun/29/joseph-stiglitz-how-i-would-vote-in-the-greek-referendum