Marco Rubio: Moja wizja dla Europy

Email Drukuj PDF

Marco Rubio, senator ubiegający się o nominację prezydencką w Partii Republikańskiej, w artykule My vision for Europe dla portalu politico.eu przedstawia swoją wizję rozwoju współpracy Stanów Zjednoczonych i Europy. Termin publikacji tegoż tekst jest nieprzypadkowy, ponieważ niedawno obchodziliśmy siedemdziesiątą rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Rubio podkreśla, że istnieje dziś konieczność przemyślenia sensu i pól współpracy obydwu wspólnot – kiedy Rosja stara się zatomizować stanowisko NATO poprzez wpływanie na poszczególnych jej członków. Jego zdaniem, należy podjąć równolegle kwestie: pomocy Ukrainie, blokowania kolejnych ofensyw rosyjskich, a także stworzenia dalekosiężnej polityki dla przyszłych losów Rosji. Dlatego nie można pozostać bezczynnym wobec notorycznego nieszanowania przez prezydenta Putina zawieranych umów.

Rubio przedstawia ponadto pięć istotnych postulatów. Po pierwsze, należy zobowiązać się do wzmocnienia militarnego Europy Wschodniej, a Stany Zjednoczone powinny pogłębić współpracę z państwami tego regionu. Po drugie, jeśli nie zostanie postanowione, że Rosja powinna być odcięta od międzynarodowego systemu transferowego SWIFT, to USA powinny rozszerzyć sankcje sektorowe – w zakresie energetyki, udostępnienia Rosjanom zaawansowanych technologii, ponadto obniżyć inwestycje w Rosji oraz poziomy importu i eksportu towarów. Po trzecie, należy wykorzystać konsensus Demokratów i Republikanów w kwestii liberalizacji prawa eksportowego tak, aby była możliwość sprzedaży gazu sojusznikom w Europie lub wywołania spadku ceny tego surowca na światowym rynku. Po czwarte, trzeba podjąć decyzję o wsparciu militarnym dla Ukrainy – zdaniem Rubio brak tego kroku to zaprzeczanie wartościom uznawanym na Zachodzie, w momencie, kiedy Ukraińcy giną pod ostrzałem z broni wysyłanej przez Rosjan. Pomoc gospodarcza dla Ukrainy to kolejny istotny czynnik wspierający opór wobec agresora. Wreszcie, NATO powinno dążyć do powiększenia liczby swoich członków – na przykład poprzez zaproszenie Ukrainy czy Czarnogóry do Sojuszu. Rubio podkreśla w ten sposób nieodzowność rozwijania tej formuły dla strategicznego zabezpieczenia Europy i Ameryki.

Zdaniem senatora, wszystkie te elementy pozwolą, tak jak 70 lat temu, na obronę zachodnich wartości i terytoriów, na zakończenie tyranii. Wolności – mówi Rubio - nie da się obronić inaczej, niż przez aktywną polityką – a jest to przecież obowiązek wspólnoty transatlantyckiej, nie tylko we własnych granicach.

Źródło: http://www.politico.eu/article/my-vision-for-europe/