Carl Bildt: Europa Camerona?

Email Drukuj PDF

„Kolejne 18-24 miesiące mogą zdecydować o kształcie Europy na dziesięciolecia, a Wielka Brytania już rozpoczęła odliczanie tego procesu” – to pierwsze zdanie felietonu Carla Bildta dla portalu Project Syndicate. Były premier i minister spraw zagranicznych Szwecji uważa, że David Cameron powinien wykorzystać najbliższy czas na przygotowanie pakietu reform Unii Europejskiej atrakcyjnego dla wszystkich jej członków. Zwraca uwagę, że brytyjski konserwatysta od kilku lat mówi o potrzebie zwiększenia konkurencyjności i transparentności działania instytucji europejskich.

Zdaniem analityka, w tej sferze pewną rolę powinien także odegrać przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Donald Tusk. Cały proces zaś powinien zakończyć się w pierwszej roku 2017,  a więc przed obiecanym przez Camerona referendum w sprawie wystąpienia ze wspólnoty przez Brytyjczyków.

W opinii Bildta, choć dziś z sondaży wynika, że wyborcy takiej decyzji by nie podjęli, to trudno przewidzieć, także w kontekście ostatnich wyborów, jaka będzie ich ostateczna decyzja. Z drugiej strony podkreśla, że sama Unia Europejska może wykazać swoją działalnością wartość uczestnictwa w jej pomysłach – Bildt wymienia takie sfery jak handel ze Stanami Zjednoczonymi czy wspólny rynek cyfrowy (Digital Single Market).

Jego zdaniem, proces ten, niezależnie od tego, jak się zakończy, będzie miał duży wpływ na dalsze losy instytucji europejskich. Wariant, w którym Wielka Brytania opuszcza UE, jest bardziej pesymistyczny – może rozpocząć serię debat w kolejnych stolicach państw członkowskich o sensie dalszej partycypacji w tym projekcie. Po drugie, osłabi pozycję obu pomiotów i odsłoni je na ciosy ze strony prezydenta Władimira Putina. Po trzecie, osłabi zdolność do jednoznacznego wsparcia Ukrainy i rozwiązania konfliktów na Południu, których dramatyczną konsekwencją jest fala emigracji do Europy.

 

Dlatego w podsumowaniu Carl Bildt powtarza swój postulat rozpoczęcia dyskusji o kierunkach reform zorientowanych na poprawę funkcjonowania UE i jej instytucji oraz rozwiązania najbardziej palących obecnie problemów. „Ale jest też możliwość, że wszystko pójdzie bardzo źle. W tych niebezpiecznych czasach, konsekwencji europejskiej dezintegracji nie wolno zlekceważyć”.

 

Źródło: www.project-syndicate.org/commentary/uk-election-europe-reform-by-carl-bildt-2015-05