Pentagon przygotowuje się na niemożliwe

Email Drukuj PDF

 

Pentagon nie ma planów zapobiegających wprowadzeniu dodatkowych cięć w budżecie obronnym w wysokości 600 miliardów dolarów. Wprowadza jedynie rozłożone na pięć lat cięcia założone w ramach Budget Control Act (BCA) w wysokości 487 miliardów dolarów. Tak przynajmniej twierdzą źródła gazety „The Washington Times”.

Jeśli informacje dziennika zostałyby potwierdzone, oznaczałoby to, że Pentagon liczy się z możliwością uruchomienia automatycznego mechanizmu z BCA (tzw. sekwestracja), który zakłada dodatkowe cięcia w wypadku niezrealizowania planu cięć zawartego w dokumencie (1,2 biliona dolarów cięć w całym budżecie amerykańskim w ciągu 10 lat). Na taką sposobność Pentagon nie szykuje oficjalnych planów. Kongres zdołał wynegocjować do tej pory cięcia w wysokości 1 biliona dolarów.

Według źródeł gazety istnieje jednak tajna komórka odpowiedzialna za stworzenie modelu działania na taki wypadek. Ich zdaniem Pentagon zakazuje wszelkich dyskusji na ten temat na poziomie jawnym, jednak w rzeczywistości już powstają plany odnośnie konkretnych cięć budżetowych w ramach sekwestracji.

Oficjalne stanowisko można tłumaczyć obawą Pentagonu, że stworzenie określonego planu reakcji na sekwestrację zachęciłoby zwolenników cięć do jej forsowania, przez to, że pokazałoby, iż zbrojeniówka może ją przetrwać, a zatem należy ją wprowadzić. Z kolei wprowadzenie cięć doprowadziłoby do przekształcenia amerykańskiej armii w „hollow force” (pojęcie stworzone przez Sekretarza Obrony Leona Panettę) czyli pozorną potęgę w rzeczywistości niezdolną do poważnych działań.

Dlatego też Pentagon nabiera wody w ustach i traktuje taki scenariusz jako coś niemożliwego, nie pozwalając tematowi zająć jakiegokolwiek miejsca w debacie publicznej.

Źródło: http://www.washingtontimes.com/news/2012/may/20/how-to-cut-600b-not-on-the-radar-at-pentagon