Chińczycy zbroją się na potęgę. Amerykanie tną wydatki i nie godzą się na żądania Tajwanu

Email Drukuj PDF

Raport Departamentu Obrony USA na temat postępów militarnych Chin jednoznacznie stwierdza, że Chińczycy znacznie powiększyli zdolność do projekcji siły w regionie południowo-wschodniej Azji. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza modernizuje się. Chińczycy zwodowali dużą ilość nowych statków wojennych. Co prawda ilość okrętów spadła, ale proporcjonalnie zwiększyła się ich jakość. Pekin rozbudowuje stale flotę łodzi podwodnych. Amerykanie odnotowują również zwodowanie Wariaga - pierwszego chińskiego lotniskowca odkupionego po rozpadzie Związku Sowieckiego od Ukraińców.

W raporcie jest również mowa o militarnej sensacji tego roku, czyli prezentacji pierwszego chińskiego samolotu typu stealth (J-20) na technologii skopiowanej z amerykańskiego F 117 przechwyconego podczas konfliktu bałkańskiego przez chińskie służby. Po afroncie jaki spotkał ówczesnego Sekretarza Obrony Roberta Gatesa w Chinach, kiedy to zaskoczyły go testy J-20 przeprowadzane przypadkowo w trakcie jego wizyty, okazało się, że Departament nie docenił zdolności Chińczyków spodziewając się opracowania technologii stealth przez nich dopiero za około 10 lat.

Amerykanie podkreślają w raporcie, że Chiny rozwijają intensywnie zdolności cybernetyczne i kosmiczne swoich systemów. Wspominają nawet o zdolności przychwytywania pocisków poza atmosferą ziemską.

Heritage Foundation wytłuszcza trzy wnioski z raportu. Chińczycy niwelują balans sił w Cieśninie Tajwańskiej pod względem ilościowym i jakościowym. Pracują również nad własnym systemem antyrakietowym. Pod względem doktrynalnym kontynuują linię forsowaną przez technokratów, którzy podtrzymali swoje stanowiska w ostatnich latach.

Według HF receptą dla rządu federalnego USA na reakcję na szybki rozwój zdolności bojowych Chin będzie podtrzymanie zdolności amerykańskich, utrzymanie wysiłku w sferze poszukiwań i rozwoju (Research & Developement) oraz podtrzymanie sojuszy i partnerstwa w regionie południowo-wschodniej Azji z podkreśleniem znaczenia stosunków amerykańsko-tajwańskich.

W tym kontekście zrozumiałe są działania nowego szefa Departamentu Obrony Leona Panetty - byłego szefa CIA. W amerykańskich mediach mówi się wręcz o wojnie, jaką Panetta wypowiedział ośrodkom pragnącym okroić budżet obronny USA, na mocy porozumienia o cięciach budżetowych między obiema partiami Kongresu. Sekretarz Obrony twierdzi, że obniżenie wydatków na zbrojenia zagrozi pierwszeństwu amerykańskiej siły militarnej nad chińską a nawet doprowadzi do zwiększenia bezrobocia. Jacob Heilbrunn z The National Interest wyśmiewa ten ostatni argument. Niewykluczone, że w tym przypadku Panetta sięgnął po argument populistyczny, by zmusić opinię publiczną do wywarcia presji na administrację do ograniczenia drastycznych cięć w zbrojeniówce.

Tymczasem Stany Zjednoczone zdecydowały się doprowadzić do sprzedaży myśliwców F-16 Tajwanowi. Niestety jest to paczka mogąca zmienić potencjał tajwańskiej siły lotniczej w skali ilościowej, a nie jakościowej. Amerykanie chcą sprzedać samoloty F-16 typu A/B, które są już w posiadaniu Tajwańczyków. Tajpej domagało się F-16 C/D, które pod względem parametrów są zdecydowanie lepsze, niż te, które USA ma sprzedać. W piątek w Kongresie ma zostać przedstawiona szersza informacja na temat tej umowy opiewającej na sumę 4,2 miliardów dolarów. Póki co nie wiadomo jaką ofertę ostatecznie przedstawią Amerykanie.

Bez względu na jej kształt reakcja Pekinu będzie chłodna. Przy ostatniej sprzedaży broni amerykańskiej na Tajwan w 2006 roku Chińczycy zerwali kontakty militarne z Waszyngtonem. Decyzja w sprawie paczki ma zostać ostatecznie podjęta pierwszego października tego roku. Amerykanie sprzedają broń Tajwanowi na mocy ustawy Tajwan Relations Act z 1979 roku.

Źródła:

http://www.heritage.org/Research/Reports/2011/09/Does-the-White-House-See-the-Same-China-DOD-Does

http://nationalinterest.org/blog/jacob-heilbrunn/leon-panettas-war-against-budget-cuts-5891

http://www.washingtontimes.com/news/2011/sep/15/obama-rules-out-new-f-16s-for-taiwan/?page=all#pagebreak

Opracował Wojciech Jakóbik