Ekonomiczna bomba atomowa Chin - doniesienia Washington Times

Email Drukuj PDF

 

Ekonomiści od dawna wróżą Stanom Zjednoczonym kłopoty, w związku z faktem, że lwią część amerykańskiego długu znajduje się w rękach Chin. Washington Times dotarł do informacji pochodzenia wywiadowczego, które wskazuje duże zagrożenia dla bezpieczeństwa USA, wynikające z tego stanu rzeczy.

Państwo Środka groziło już Stanom użyciem ekonomicznych argumentów w ramach kłótni o sprzedaż amerykańskiej broni Tajwanowi. Chiński generał Luo Yuan miał w owym czasie stwierdzić, że jego kraj mógłby zaatakować z użyciem tajnych metod, w tym za pomocą więzi finansowych uzależniających Waszyngton od Pekinu.

Washington Times przywołuje wypowiedzi chińskich oficjeli, którzy skarżą się, że nie są w stanie tworzyć wiecznie apologii dla kompromisowego kursu polityki Chin wobec USA, jeśli te inwestują w plamę na honorze, jaką dla Państwa Środka jest Tajwan.

Z kolei wiceprezydent USA Hillary Clinton, według źródeł gazety, miała zareagować w odpowiedzi na żądania ostrzejszego podejścia do Chin, zadając retoryczne pytanie – Jak mamy obchodzić się twardo z naszym bankierem?

Według Washington Times Pentagon prowadzi obecnie analizy na temat możliwości zastosowania oręża ekonomicznego przez Chiny. W 2009 roku odbyła się symulacja gry wojennej, w której uwzględniono użycie broni finansowych w ramach giełd, relacji międzypaństwowych, kursów walut i rezerw w złocie. W raporcie z ćwiczeń wskazano, że zwycięzcą w tej symulowanej potyczce okazało się Państwo Środka.

Link: http://www.washingtontimes.com/news/2011/mar/2/inside-the-ring-712302675/?page=2