Washington Times: "Nie" dla ratyfikacji START

Email Drukuj PDF

Zdaniem republikańskiego senatora Jona Kyla z Arizony, nie ma potrzeby spieszyć się z ratyfikacją układu rozbrojeniowego z Rosją. Zdaniem senatora brak ryzyka konfrontacji z Rosją pozwala na dłuższą refleksję nad tym dokumentem. Kwestia Iranu jest jego zdaniem niezwiązana ze START-em a administracja Baracka Obamy sztucznie wiąże te sprawy. Do sprawy odniósł się dziennik The Washington Times w artykule redakcyjnym  pt. ,,Why START now?''.

Dziennik wskazuje na fakt, że również Rosjanie nie spieszą się z ratyfikacją układu. Podkreśla, że przewodniczący Dumy rosyjskiej Konstantyn Kosaczew zarekomendował powolną ratyfikację START-u, do czasu gdy amerykański Senat przeprowadzi głosowanie w tej sprawie. Zdaniem dziennikarzy TWT kwestionowanie przez rosyjskie władze stanowiska amerykańskiego Senatu również wskazuje na konieczność opóźnienia podpisania nowego układu rozbrojeniowego.

TWT krytykuje nowy START, ponieważ zdaniem autorów artykułu znacząco ograniczy on możliwości rozwoju amerykańskich systemów antyrakietowych. Rosjanie ostrzegli USA, że dalsze rozwijanie możliwości obronnych amerykańskiego systemu może doprowadzić do wycofania się Rosji z traktatu.

Według dziennika, rosyjskie poglądy na obronę przeciwrakietową Ameryki nie mogą zdominować debaty na ten temat, ponieważ uderzają one w amerykańskie interesy. Zdaniem gazety mimo to dzieje się tak, ponieważ administracja Obamy potrzebuje dobrych wieści w kwestii polityki zagranicznej na potrzeby polityki wewnętrznej, która systematycznie traci poparcie amerykańskiego społeczeństwa. Według TWT, w kwestii STARTU II może się stać argumentem potwierdzającym impotencję w polityce międzynarodowej obecnej administracji.

Źródło: http://www.washingtontimes.com/news/2010/nov/17/why-start-now/

Opracował Wojciech Jakóbik